Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wyszukiwarka

Informacje

Miasto Ulanów

Gospodarka

Artykuły

 • Lokalizacja

  Ulanów z lotu ptakaGmina i Miasta Ulanów położona jest w północnej części województwa podkarpackiego, na Równinie Biłgorajskiej. Sąsiaduje z gminami: Nisko, Jarocin, Harasiuki, Rudnik nad Sanem i Krzeszów. Gmina Ulanów obejmuje swym zasięgiem 119,5 km2. Administracyjnie podzielona jest na Miasto Ulanów i 13 Sołectw. Ogółem Gminę Ulanów zamieszkuje, zgodnie z danymi na dzień 23.09.2013r. 8788 mieszkańców. Średnia gęstość zaludnienia wynosi ok. 74 osób/km2 .

   

  Czytaj Więcej o: Lokalizacja
 • Społeczeństwo

  Gmina Ulanów jest jedną z liczniejszych gmin w powiecie niżańskim. Na dzień 23.09.2013, gminę zamieszkiwało 8734 mieszkańców. 

  Gęstość zaludnienia wynosi ok. 74 osób na kilometr kwadratowy. Ludność w wieku produkcyjnym stanowi około 52% ogółu mieszkańców w mieście, w gminie około 54%. Struktura płci przedstawia się typowo – kobiety stanowią około 50% i mężczyźni około 50% ogólnej liczby ludności.

   

  Czytaj Więcej o: Społeczeństwo
 • Rolnictwo

  W Gminie Ulanów rolnictwo jest najważniejszą dziedziną gospodarki. Głównym filarem produkcji rolniczej jest sektor prywatny. Obszary należące do skarbu państwa zarządzane są przez Agencję Nieruchomości Rolnych oraz Państwowe Gospodarstwa Leśne.

  W Gminie Ulanów rolnictwo jest najważniejszą dziedziną gospodarki. Głównym filarem produkcji rolniczej jest sektor prywatny. Obszary należące do skarbu państwa zarządzane są przez Agencję Nieruchomości Rolnych oraz Państwowe Gospodarstwa Leśne.

  Własność prywatna reprezentowana jest głównie przez osoby fizyczne, które są właścicielami gospodarstw rolnych. Gospodarstwa indywidualne charakteryzują się dużym stopniem rozdrobnienia, zaliczają się do małych i bardzo małych. Średnia wielkość gospodarstwa rolnego w Gminie wynosi około 3 ha.

  Lasy zajmują około 40% powierzchni Gminy Ulanów. Nadzór nad właściwą gospodarką leśną sprawują dwa nadleśnictwa: Nadleśnictwo Rudnik i Nadleśnictwo Rozwadów.

  Czytaj Więcej o: Rolnictwo
 • Komunikacja

  Komunikacja Na terenie gminy Ulanów są trzy kategorie dróg A i drogi gminne - miejskie i wiejskie. Łączna długość dróg wojewódzkich o znaczeniu ponadlokalnym wynosi 15 km, o znaczeniu lokalnym 4,1 km, dróg powiatowych 49,1 km, dróg miejskich 12,2 km, w tym utwardzonych 5,7 km, a dróg gminnych 76,2 km, w tym tylko 16,9 km o powierzchni utwardzonej. Podobnie jak w większości gmin województwa podkarpackiego sieć dróg jest rozwinięta dobrze, ich jakość techniczna jest jednak bardzo niska. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci dróg gmina i miasto posiada dogodne połączenia komunikacyjne z sąsiednimi miastami. Z Ulanowa do Niska - stolicy powiatu jest 12 km, do Rudnika, miejsca najbliższej stacji kolejowej - 6 km, do Tarnobrzega 51 km, do Stalowej Woli 23 km. Miasto Ulanów jest ważnym węzłem komunikacyjnym dróg wojewódzkich i powiatowych, przez miasto przebiegają następujące drogi:

  • Ulanów - Nisko - Stalowa Wola - Tarnobrzeg,
  • Ulanów - Biłgoraj - Zamość,
  • Ulanów - Rudnik - Rzeszów,
  • Ulanów - Lublin,
  • Ulanów - Rudnik - Przemyśl.
  Czytaj Więcej o: Komunikacja

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-05-11 10:09:20przez: Paweł Pasztaleniec
Opublikowano:2021-05-11 00:00:00przez: Paweł Pasztaleniec
Podmiot udostępniający: Urząd Gminy i Miasta Ulanów
Odwiedziny:165

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.

Banery/Logo