Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie

Historia i tradycje

Artykuły

 • Historia Ulanowa

  Ulanów, początek dziewiętnastego wieku

  Ulanów – siedziba Gminy i Miasta, pięknie położona w widłach rzek Sanu i Tanwi, w północnej części województwa podkarpackiego, pośrodku powiatu niżańskiego. Jako osada istniał już około 900 lat temu. Najstarsza wzmianka o Ulanowie pochodzi z krótkiej wzmianki Jana Długosza w “ Liber Benefitiorum”, gdzie osadę tą nazywa autor “Szan Przewosz” przy opisie Bielin. Długosz traktuje tą osadę jako targowisko wsi Bieliny.

  Czytaj Więcej o: Historia Ulanowa
 • Akt Erekcyjny Ulanowa

  Mężczyzna w tradycyjnym stroju salutujący buławą

  W imię Boga Wszechmogącego Amen.

  Stanisław Ulina Uliński, podczaszy ziemi przemyskiej wiadomo czynie tym pismem moim tak stanom szlacheckim jak i kupcom i rzemieślnikom wszelkim, żem założył miasto pod nazwą Ulina pomiędzy rzekami Sanem i Tanwią. Temu miastu nadałem ogrody, place na domy, pola, łąki, na spichrze, których nikt mieć nie może, ani budować prócz obywateli miasta. Także na browary, folwarki place są już wymierzone. Folwarki, browary i słodownie maja być wolne od płacenia czynszu czasy wiecznymi. Daję pasze dla bydła i pozwalam rąbać drwa w lasach przyległych do gruntów miejskich czasy wiecznymi. Sądzić się będą prawem magdeburskim jak w innych miastach królewskich. Na sędziów dożywotnich ja i pospólstwo miasta wybierać będzie dwunastu rajców. Takim sądom wszyscy obywatele miasta podlegać mają. Przy nich albo ja sam zasiadać będę albo człeka godnego poszlę. Co powinni czynić i potomkowie miasta. Cechy między rzemieślnikami być maja, targi także i wolności wszelkich u Jego Królewskiej Mości na przyszłym Sejmie wyproszę. Dan w grodzie sandomierskim we wtorek w dniu Św. Agnieszki Panny Roku Pańskiego 1616.

  Stanisław z Uliny - Ulina

  Czytaj Więcej o: Akt Erekcyjny Ulanowa
 • "Dołęga" - Herb Ulanowa

  Herb Ulanowa opisany ze szczegółami w artykuleZałożyciel miasta Ulanów - podczaszy ziemi przemyskiej - Stanisław de Ulina Magna Uliński pieczętował się herbem "Dołęga", który przedstawiał srebrną podkowę zwróconą otworem ku dołowi na błękitnym polu ze strzałą srebrną zwróconą grotem również ku dołowi, nad podkową w polu. umieszczony był równoramienny kawaleryjski złoty krzyż.

  Spróbujmy zatem na podstawie tego herbu i badań heraldycznych ustalić kim był, skąd pochodził założyciel miasta oraz jakie było znaczenie jego rodu w ówczesnym życiu politycznym Polski.

  Aby tego dokonać trzeba rozszyfrować poszczególne elementy herbu oraz zapoznać się z zapiskami historycznymi na ten temat.

  Czytaj Więcej o: "Dołęga" - Herb Ulanowa

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-02-04 11:41:55przez: Paweł Pasztaleniec
Opublikowano:2021-02-04 00:00:00przez: Paweł Pasztaleniec
Podmiot udostępniający: Urząd Gminy i Miasta Ulanów
Odwiedziny:6084

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.