Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wyszukiwarka

Informacje

Miasto Ulanów

Aktualności

Artykuły

  • Rodacy pożegnali Mistrza Andrzeja Pityńskiego.

    W sobotę 26 października, w samo południe tłumy rodaków uczestniczyły w nabożeństwie żałobnym zmarłego cztery lata temu artysty rzeźbiarza, wielkiego Polaka Andrzeja Pityńskiego. Mistrza żegnali synowie, rodzina, przyjaciele, władze państwowe i samorządowe, mieszkańcy Ulanowa, gminy, powiatu, województwa, a także delegacje i goście z dalekich zakątków kraju i z zagranicy.

    Uroczysta msza święta odprawiona pod przewodnictwem ks. proboszcza Kazimierza Żyłki oraz słowo Boże wygłoszone przez ks. Prałata Józefa Lizaka były dla wszystkich żałobników wielkim duchowym i patriotycznym przeżyciem. Urna z prochami ś.p. Mistrza Andrzeja Pityńskiego w otoczeniu płomieni świec i biało czerwonych kwiatów miała głęboką wymowę.

    Jak zaznaczył w słowach pożegnania Burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz -  Andrzej Pityński był nie tylko artystą, był strażnikiem pamięci o tych, którzy walczyli i oddali życie za Polskę. Jego dzieła stały się głosem polskiej historii, przypominającym światu o losach naszego narodu. Mistrz z pełną świadomością tworzył rzeźby, które miały mówić o tragicznych wydarzeniach, ale i o nadziei na lepsze jutro. W jego sztuce splatały się bolesne wspomnienia o zbrodniach, takich jak Katyń i Wołyń z niezłomnym duchem walki o wolność. Dla przyszłych pokoleń jego prace są nie tylko pomnikami przeszłości, ale także przestrogą i nauką na przyszłość. A w każdym z jego dzieł, które rozsiane są po świecie można odnaleźć ślady Ulanowa – tego miejsca, które formowało jego ducha i wartości. Dla Andrzeja Ulanów był nie tylko miejscem urodzenia, ale symbolem wszystkiego, co dla niego najważniejsze: miłości do Polski, wolności i niezależności. Choć życie rzuciło go daleko, do Ameryki, nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Wracał tutaj tak często jak mógł, a jego rzeźby stały się hołdem dla ludzi, których losy były tak blisko związane z historią Ulanowa i Polski.

    W tym szczególnym dniu chcę także wyrazić moją głęboką wdzięczność dla Andrzeja za wszystkie rzeźby i dzieła, które podarował swojemu rodzinnemu miastu. Dzięki tym bezcennym darom, możemy na co dzień obcować z jego twórczością w Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego, które jest prawdziwą perłą naszej kultury. Dziękuję Ci Mistrzu za ten wyjątkowy dar. Dziękuję Ci za to, że Ulanów był zawsze w Twoim sercu, dziękuję za Twoją pasję, miłość do Ojczyzny, za Twoje ponadczasowe dzieła. Drogi Przyjacielu, zapewniamy, że na zawsze pozostaniesz w sercach i pamięci nas wszystkich.

    Po mszy świętej uroczysty kondukt żałobny prowadzony przez krzyż i orkiestrę dętą przeszedł ulicami Ulanowa na cmentarz parafialny, gdzie odbyły się dalsze uroczystości pogrzebowe. Urna z prochami zmarłego Mistrza wieziona była przez karawan konny w asyście husarii i ułanów, które tak często towarzyszyły Mistrzowi w jego życiu prywatnym i artystycznym. W ostatniej ziemskiej drodze Andrzejowi Pityńskiemu hołd oddała kompania honorowa Wojska Polskiego, która salwą honorową uczciła Jego pamięć.

    Mistrz Andrzej Pityński, artysta o międzynarodowej sławie, Kawaler Orderu Orła Białego zgodnie ze swoja wolą spoczął w rodzinnym grobowcu, obok brata Januszka na cmentarzu parafialnym w Ulanowie.

    Samorząd Gminy i Miasta Ulanów dziękuje mieszkańcom Ulanowa, mieszkańcom Gminy i wszystkim rodakom za godne pożegnanie wielkiego człowieka, wielkiego patrioty, wielkiego artysty – Andrzeja Pityńskiego.

    Mistrzu, spoczywaj w pokoju.

    Czytaj Więcej o: Rodacy pożegnali Mistrza Andrzeja Pityńskiego.
  • Konkurs „Piękna Wieś Podkarpacka 2024”. Życzymy powodzenia!

    Szanowni Państwo,

    Przekazujemy informację Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, że uruchomione zostało głosowanie internetowe w ramach Konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka 2024”.

    Konkurs realizowany jest przez Departament Programów Rozwoju Wiejskich jako element „Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025” oraz w ramach operacji „Moja Smart Wieś Podkarpacka” zapisanej w Planie Operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025.

    Głos można oddać za pośrednictwem strony internetowej:

    https://pieknawies.podkarpackie.pl

    Głosowanie internetowe trwać będzie od 16 października godz. 8.00  do  4 listopada do godz. 23.59.

    Organizatorzy serdecznie zapraszają i zachęcają do udziału w głosowaniu, oraz przyczynienia się do wyboru najpiękniejszej podkarpackiej wsi.

    Zwycięzcą konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka 2023” zostały Bieliny – wioska z Gminy i Miasta Ulanów.

    W tym roku do czołowej 10 najpiękniejszych wsi Podkarpacia zakwalifikował się Krzeszów – wioska sąsiadująca bezpośrednio z naszą Gminą. Życzymy powodzenia!

     

     

     

     

    Czytaj Więcej o: Konkurs „Piękna Wieś Podkarpacka 2024”. Życzymy powodzenia!
  • Pogrzeb Mistrza Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie

    Trwając w głębokim żalu po odejściu w 2020 roku Mistrza Andrzeja Pityńskiego informujemy o nabożeństwie żałobnym i złożeniu urny z prochami zmarłego na cmentarzu parafialnym w Ulanowie w sobotę 26 października 2024 r.

    Mistrz Andrzej Pityński w swoich wielkich artystycznie dziełach umiłował wolność i przypomniał światu o naszej niełatwej historii. Jego dzieła znajdują się na całym świecie, również w naszym miasteczku. Jest to popiersie Papieża Jana Pawła II, Tarcza Honoru, popiersie Burmistrza Andrzeja Bąka, płaskorzeźby Jana Pawła II i Marii Konopnickiej.  Podarował swojemu ukochanemu miastu wykonane w brązie miniatury rzeźb, medale okolicznościowe, prace plastyczne, szkicowniki, przepiękne obrazy wykonane węglem oraz pamiątki osobiste. Dzięki tym bezcennym darom w Ulanowie utworzyliśmy Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego.  

    Mistrz Andrzej Pityński, artysta o międzynarodowej sławie, Kawaler Orderu Orła Białego nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach i chciał być pochowany w Ulanowie w rodzinnym grobowcu. 

    Oddajmy hołd naszemu rodakowi uczestnicząc w ostatnim pożegnaniu Mistrza.

     

    Czytaj Więcej o: Pogrzeb Mistrza Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie
  • Gminna biblioteka beneficjentem programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”.

    Gminna biblioteka została beneficjentem programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”. O co chodzi w programie Kraszewski? Celem projektu jest wyrównanie szans dla mieszkańców mniejszych gmin poprzez dostęp do najnowszych technologii. Dzięki dofinansowaniu z programu nasza placówka została wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy, który zapewni mieszkańcom jeszcze lepszy dostęp do cyfrowych zasobów i technologii!

    W ramach zadania zakupiliśmy:

    1. 2 komputery stacjonarne
    2. 3 laptopy
    3. 2 monitory
    4. 2 zestawy mysz + klawiatura
    5. 3 myszy
    6. 10 pendrive'ów
    7. 2 UPS-y
    8. 3 listwy zasilające
    9. 4 bezprzewodowe czytniki kodów
    10. 3 słuchawki z mikrofonem
    11. 4 czytniki e-booków
    12. 3 licencje Microsoft Office
    13. 8 licencji na oprogramowanie antywirusowe

    Koszt całkowity projektu to 29 010 zł, z czego aż 24 509 zł pochodzi z dofinansowania Instytutu Książki. Celem programu jest wyrównanie szans mieszkańców mniejszych gmin, takich jak nasza, poprzez dostęp do nowoczesnych technologii.

    Trwają przygotowania i już wkrótce będziemy mogli zaprosić Was do skorzystania z tego sprzętu w naszej bibliotece. Więcej informacji już niebawem! 

    Czytaj Więcej o: Gminna biblioteka beneficjentem programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-02-08 10:05:44przez:
Opublikowano:2023-02-08 00:00:00przez: Admin
Podmiot udostępniający: Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie
Odwiedziny:32445

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo