Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Miasto Ulanów

Projekty dofinansowane z Funduszy Norweskich

Logo projektu renowacji dworku w Bielinach

Artykuły

 • Zakres remontowo-budowlany oraz prace pielęgnacyjne i porządkowe przy zespole dworsko-parkowym w Bielinach zostały ukończone

  Gmina i Miasto Ulanów realizuje projekt pn. „Remont zespołu dworsko-parkowego w Bielinach w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Gminy Ulanów”.

  Prace remontowe przy budynku dworu oraz budowlane, porządkowe i pielęgnacyjne w przestrzeni parkowej w Bielinach dobiegły końca. Zespół dworsko-parkowy zyskał nowy blask. Dwór wygląda okazale, dzięki iluminacji można podziwiać go również nocą, a rozległy park pięknie usytuowany, z bogatym zadbanym drzewostanem, wzbogacony trzema stawami, alejkami, małą architekturą i oświetleniem stał się doskonałym miejscem do spacerów i wypoczynku. Korzystających z tego urokliwego miejsca, pomimo zimowej pory nie brakuje.

  W ramach projektu Gmina zakupiła już część sprzętu warsztatowego, koncertowego i administracyjno-biurowego niezbędnego do realizacji działań kulturalnych i edukacyjnych.  Kadra Gminnego Centrum Kultury w Ulanowie jest już w trakcie szkoleń, które wzmocnią jej kompetencje i pozwolą na profesjonalne prowadzenie działań projektowych. W działaniach tych uczestniczyć będzie również Stowarzyszenie „Bieliny – wieś nad Sanem” jako oficjalny partner projektu.

  Teraz przyszedł czas na intensywne prace związane z meblowaniem, dekoracją sal dworskich i  przygotowaniem wystaw, a potem już oczekiwana najprzyjemniejsza część czyli wydarzenia kulturalne, spotkania, warsztaty i oczywiści możliwość zwiedzania dworu.  

  Środki na realizację inwestycji Gmina i Miasto Ulanów pozyskała w ramach Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021. Umowa na dofinansowanie została podpisana z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Czytaj Więcej o: Zakres remontowo-budowlany oraz prace pielęgnacyjne i porządkowe przy zespole dworsko-parkowym w Bielinach zostały ukończone
 • Trwają intensywne prace przy zespole dworsko-parkowym w Bielinach

  Gmina i Miasto Ulanów realizuje projekt pn. „Remont zespołu dworsko-parkowego w Bielinach w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Gminy Ulanów”.

  Dwór w Bielinach i otaczający go park nabiera pięknego wyglądu. Zostało wykonanych szereg prac budowlanych, porządkowych i pielęgnacyjnych. Z tych widocznych już dla każdego odwiedzającego to miejsce, to między innymi nowy dach pokryty blachą gontową, stolarka okienna i drzwiowa, nowa elewacja, schody zewnętrzne i taras z płyt z piaskowca, instalacja odgromowa, ścieżki z kostki brukowej, które pozwolą na komfortowe spacery po parku, stylowe lampy parkowe, prace melioracyjne przy stawach oraz konieczna z uwagi na stan drzew wycinka i pielęgnacja drzewostanu. Wnętrze dworu stanowi jeszcze tajemnice dla ogółu, gdyż trwające prace wykluczają możliwość wstępu postronnym osobom. W budynku zostały wykonane nowe instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, izolacja, wylane nowe bądź wyrównane posadzki, zabezpieczone drewniane sufity, prace stolarskie (boazeria) w bibliotece i tynki na ścianach. W piwnicach dworu wyłożono posadzki płytkami i wymalowano ściany, zachowując charakterystyczne łuki w przejściach i w sufitach, wnęki oraz widoczne kamienie fundamentu. Na poddaszu przygotowane są dwie przestronne sale. Łazienki czekają już na montaż armatury, na ukończeniu jest budowa pięknych kaflowych pieców, trwają prace malarskie ścian na parterze i prace stolarskie przy schodach na poddasze oraz przy układaniu podłóg w pomieszczeniach na parterze. Budynek dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych, zamontowana jest widna umożlwiająca swobodny dostęp do głównych pomieszczeń budynku osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim.

  Prace remontowo-budowlane przy budynku dworu i w  parku podworskim obserwujemy już dłuższy czas. Niestety okoliczności, z którymi przyszło zmierzyć się Wykonawcy, a mianowicie pandemia Covid-19 i inwazja Rosji na Ukrainę spowodowały znaczne utrudnienia w dostępie do materiałów, terminach dostaw, a także w zasobach osobowych.

  Jest jeszcze do wykonania trochę prac wykończeniowych przy samym budynku dworu i sporo prac porządkowych na terenie parku. Oczekujemy na realizację zamówienia ławek parkowych i koszy.

  Po zrealizowaniu etapu budowlanego przystąpimy do wyposażenia dworu, meblowania i dekoracji, a kolejno do działań kulturalno-edukacyjnych, które wzbogacą ofertę kulturalną naszej Gminy.  

  Aby efekt końcowy, na który z niecierpliwością oczekujemy był jak najlepszy Gmina korzysta z profesjonalnej dorady i pomocy Pani doktor Bożeny Wrzos. W czasie gdy Pani doktor była jednym z właścicieli dworu został on odbudowany i zabezpieczony przed zniszczeniem. Teraz z wielkim zaangażowaniem Pani Wrzos uczestniczy w pracach remontowo-budowlanych, za co jesteśmy jej niezwykle wdzięczni.

  Środki na realizację inwestycji Gmina i Miasto Ulanów pozyskała w ramach Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021. Umowa na dofinansowanie została podpisana z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   

  Czytaj Więcej o: Trwają intensywne prace przy zespole dworsko-parkowym w Bielinach
 • W mediach o Dworze w Bielinach

  Dwór rodu Mniszchów w Bielinach pięknieje

  Czytaj Więcej o: W mediach o Dworze w Bielinach
 • Bieliński dworek odzyska dawną świetność

  Wkrótce ruszy remont zabytkowego dworku w Bielinach. Umowę w tej sprawie podpisał z  Zakładem Remontowo Budowlanym Józefa Bajka burmistrz Stanisław Garbacz.

  Podpisanie umowy na remont dworku w Bielinach

  Jedna z piękniejszych architektonicznych pereł naszego regionu doczeka się kompleksowego remontu. XVII-wieczny dwór rodu Mniszchów w Bielinach odzyska blask dzięki środkom pozyskanym przez gminę z Funduszy Norweskich przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Umowę dotyczącą remontu podpisali 27 czerwca właściciel Zakładu Remontowo Budowlanego Jan Bajek oraz Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów w obecności Rafała Webera Wiceministra Infrastruktury i Roberta Bednarza Starosty Niżańskiego.

  W ramach prac, oprócz kompleksowego remontu budynku, będzie doprowadzona instalacja wodociągowa i sanitarna, zostaną odmulone rowy i stawy, przeprowadzone prace pielęgnacyjne  drzewostanu w przydworskim parku, powstaną alejki, mała architektura i oświetlenie.

  - Prace wycenione są na sumę 3,5 mln złotych – mówi burmistrz Stanisław Garbacz. -  Dzięki złożonemu przez gminę Ulanów w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Bieliny – wieś nad Sanem” wnioskowi pod nazwą „Remont zespołu dworsko-parkowego w Bielinach w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Gminy Ulanów” 85 procent tej kwoty pochodzić będzie z Funduszy Norweskich.

  Projekt przewiduje, że w odnowionych salach dworku prowadzone będą działania kulturalno-edukacyjne, warsztaty, szkolenia, spotkania integracyjne, wystawy, koncerty i inne wydarzenia artystyczne.

  - Zależy nam na przybliżeniu historii rodów szlacheckich, które zostawiły trwały ślad w historii Bielin. Posłuży temu przede wszystkim muzealna wystawa dawnej kultury dworskiej – mówi Magdalena Hasiak ze Stowarzyszenia „Bieliny – wieś nad Sanem”. – Chcemy też ożywić piękny park, który jest wymarzonym miejscem do organizowania wydarzeń plenerowych.

  Czytaj Więcej o: Bieliński dworek odzyska dawną świetność

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-05-14 12:07:07przez:
Opublikowano:2021-05-14 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający: Urząd Gminy i Miasta Ulanów
Odwiedziny:3300

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.

Banery/Logo