Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Miasto Ulanów

Obchody Jubileuszu 50-lecia istnienia OSP Wólka Tanewska

Jubileusz rozpoczął się uroczystą mszą świętą w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Barbary w Ulanowie. Msza święta w intencji strażaków została odprawiona przez ks. proboszcza Kazimierza Żyłkę, przy koncelebrze Kapelana Strażaków Powiatu Niżańskiego.

Dalsza część uroczystości odbyła się na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Tanewskiej. Parada strażaków otworzyła część oficjalną imprezy Jubileuszu 50-lecia istnienia tutejszej OSP i obchodów Powiatowego Dnia Strażaka OSP. Wśród zaproszonych gości byli Senator Rzeczypospolitej Polskiej Janina Sagatowska, Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, Poseł Jerzy Paul, władze samorządowe Powiatu Niżańskiego na czele ze Starostą Robertem Bednarzem, burmistrzowie i wójtowie z powiatu niżańskiego wraz z gospodarzem  Stanisławem Garbaczem, Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie Wacław Piędel wspólnie z radnymi, prezesi zarządów oddziałów gminnych, powiatowych i wojewódzkich ZOSP RP na czele z Janem Pacem, prezesi OSP z gminy Ulanów i ościennych gmin,  Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Andrzej Kołodziej wraz z przedstawicielami swojej komendy, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik nad Sanem Andrzej Tofilski, prezes Koła Gospodyń Wiejskich Wólka Tanewska Anna Cielepak, prezes Stowarzyszenia Łączymy Pokolenia w Hucie Deręgowskiej  Mariusz Kupiec, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Tanewskiej Ewa Pityńska  i prezes KP Tanew Kamil Kokoszka.

Uroczystość uświetniała Orkiestra OSP Zarzecze pod batutą kapelmistrza druhny Mirosławy Barylskiej. Po rozpoczęciu uroczystości na placu apelowym i wciągnięciu flagi państwowej na maszt, jako pierwszy głos zabrał prezes OSP Wólka Tanewska druh Zbigniew Zawrotniak, który przedstawił rys historyczny tutejszej jednostki:

Ochotnicza Straż Pożarna w Wólce Tanewskiej została utworzona na wniosek i z inicjatywy mieszkańców naszej wsi w dniu 5 listopada 1972 r. Założycielami jej byli: Andrzej Cagara, Danuta Hajder, Antoni Jamróz, Edmund Jamróz, Tadeusz Jarzynka, Stefan Krawiec, Aleksander Kulesza, Franciszek Kutyła, Kazimierz Lewko, Kazimierz Machajski,
Stanisław Małek, Tadeusz Małek, Tomasz Młynarski, Józef Olszówka, Aleksander Piskorowski, Tadeusz Poźniak, Tadeusz Rodzeń, Leszek Seltenreich, Władysław Seltenreich, Bogdan Skrzypek, Alojzy Sobiło, Andrzej Szewc, Zbigniew Szewc, Dionizy Tofilski, Stanisław Wala, Mieczysław Wróbel i Franciszek Złotek.

W 1974 r. przystąpiono w czynie społecznym do budowy remizy przy ul. Głównej…Obiekt przekazano do użytkowania w roku 1976 r.- gdzie po dzień dzisiejszy mieści się w nim 2 boksy garażowe, sala operacyjno - szkoleniowa oraz na piętrze biblioteka i pomieszczenia Zarządu OSP z mini salką do ćwiczeń i gry w tenisa stołowego.

17 maja 1978 r. - ówczesna Komenda Rejonowa Straży Pożarnych w Stalowej Woli przekazała dla Naszej jednostki motopompę wraz z osprzętem - umożliwiającym prowadzenie działań gaśniczych na terenie miejscowości i dzięki temu jednostka została przekwalifikowana na jednostkę typu „M-1.

W marcu 1992 r. druhowie z Wólki Tanewskiej otrzymali z JRG PSP w Nisku pierwszy wóz bojowy marki „Star 26” - który był wstępnie przeznaczony do kasacji. Jednak dzięki dużemu zaangażowaniu ówczesnych druhów naszej jednostki został on wyremontowany własnymi siłami w czynie społecznym i uzyskał sprawność do prowadzenia działań ratowniczo - gaśniczych, … dzięki temu z dniem 1 maja 1992 roku jednostka OSP Wólka Tanewska została przekwalifikowana na jednostkę typu „S 1” W 1994 r. nasza jednostka otrzymała używany ciężki wóz bojowy produkcji czechosłowackiej marki „Tatra 148.

W dniu 17 września 2000 r. odbyła się uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru naszej jednostce, którego fundatorem był lokalny biznesmen - mieszkaniec Wólki Tanewskiej Pan Jerzy Nagier.

W 2010 r. jednostka OSP Wólka Tanewska została wyposażona w nowy samochód na podwoziu Mercedesa GBA 2,5/16, który został zakupiony w ramach programu unijnego i służy nam do dnia dzisiejszego.

Na przełomie minionych lat zmieniał się również skład osobowy naszej jednostki - co jest sprawą naturalną i tak Prezesami Naszej jednostki byli kolejno: Antoni Jamróz, Alojzy Sobiło, Władysław Seltenreich, Marcin Kozdra i od roku 2018 - ja czyli Zbigniew Zawrotniak

Obecnie nasza jednostka zrzesza 39 członków czynnych - w tym 1 honorowego”  mówił prezes OSP Wólka Tanewska.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali i odznaczeń dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej w powiecie niżańskim za ich dotychczasową służbę oraz nagrody „Strażak Roku OSP Powiatu Niżańskiego” dla druha z OSP Rudnik nad Sanem. W konkursie wyróżniony został także druh Damian Nawrocki z OSP Wólka Tanewska.

Po wręczeniu odznaczeń odbyły się liczne przemówienia i podziękowania zaproszonych gości, którzy życzyli prezesowi OSP Wólka Tanewska i całej jednostce rozwoju, bezpiecznych akcji i kolejnych jubileuszy.

Zdjęcia: Konrad Dziechciarz

Autor: Andrzej Drzewi

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-05-23 14:23:04przez: Andrzej Drzewi
Opublikowano:2023-05-23 00:00:00przez: Andrzej Drzewi
Podmiot udostępniający: Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie
Odwiedziny:514

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo